Блог
Європейцям набридло дивитися як Орбан витанцьовує угорський чардаш під російську балалайку
Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що приєднання України до Європейського Союзу може завдати серйозної шкоди угорській економіці. Про це повідомило провідне угорське видання Magyar Nemzet.
За словами В.Орбана, Угорщина за три роки повномасштабного вторгнення РФ втратила значну кількість фінансів, бо країни ЄС їх надають Києву. Прем'єр також прокоментував плани прийняти Україну до ЄС до 2030 року, назвавши це рішення небезпечним для ринку Угорщини. Особливе обурення у нього викликала ініціатива взяти спільний кредит у межах ЄС для подальшого фінансування України.
"Якби це було вигідно угорцям, вони б підтримали членство України, але наша країна заплатила б за вступ України додаткову ціну", – сказав очільник уряду Угорщини.
За його словами, Угорщина не мала б таких економічних проблем, якби передані Україні гроші залишилися в європейській економіці. Орбан каже, що Брюссель не може підтримувати Україну самостійно, тому хоче взяти для фінансування України величезний кредит. Він закликав не допустити, щоб Європа потрапила в боргову яму.
Угорський прем'єр давно відомий критичними заявами в бік України. Він неодноразово блокував допомогу Україні, яка захищається він російського вторгнення, а також виступав проти її євроінтеграції. У березні ц.р. уряд Угорщини ініціював офіційне опитування серед своїх громадян про те, чи вважають вони доцільним вступ України до ЄС. Такий референдум триватиме до 20 червня. Проте, підхід угорської влади важко назвати прозорим, адже у бюлетені для опитування було додано інформаційні листи, у яких перерахувалось начебто сім «ризиків» вступу України до ЄС.
Орбан ініціював національне опитування, в якому закликав громадян голосувати проти членства України в ЄС, і сам публічно проголосував "проти". Політик запевняє угорців, що вступ України до Європейського Союзу може поставити під загрозу досягнення Угорщини. Водночас угорська опозиційна партія "Тиса" провела альтернативне опитування, яке показало, що понад 58% опитуваних підтримують майбутнє України в Євросоюзі.
«Вчинки угорського прем'єра продиктовані внутрішньополітичною боротьбою перед виборами 2026 року», - вважає президент України Володимир Зеленський.
За його словами, угорський урядовець втягує Україну у вибори в своїй країні та робить "дуже небезпечні речі". Президент В.Зеленський розповів про відкриття трьох кластерів для України в ЄС, підкресливши, що всі країни-члени підтримують цей крок, окрім Угорщини. За його словами, технічну готовність до відкриття кластерів Україна планує до середини літа, попри те, що зустрічі з угорськими представниками не принесли конкретних результатів. В.Зеленський сказав, що угорська влада намагається "накручувати" своїх громадян, але зазначив, що цей підхід не принесе вигоди в довгостроковій перспективі.
«Уряд прем’єра Віктора Орбана стабільно протистоїть рішенням на підтримку України у її боротьбі проти російської агресії. Невдовзі це може мати наслідки для самої Угорщини». Про це повідомляє британське видання The Guardian.
За його інформацією, наразі у ЄС зріє думка щодо позбавлення Угорщини права голосу під час прийняття спільних рішень. Усе перебуває на ранній стадії, проте уже є юридичне підґрунтя. Відповідно до статті 7 договору ЄС, передбачено санкції щодо країни-члена, яка системно порушує основоположні норми демократії.
«Тепер спроби Будапешту завадити підтримці України з боку ЄС можуть призвести до перегляду відносин, у той час як прем’єр-міністр Віктор Орбан бореться зі своїм найсерйознішим політичним суперником за останні роки Петером Мадяром», – йдеться у повідомленні The Guardian.
Фрідріх Мерц, який днями обійме посаду канцлера Німеччини, вже заявив про намір його уряду активізувати вплив на країни, які нехтують демократичними принципами. Зокрема й на політичну верхівку Угорщини. У Євросоюзі знайшли спосіб не зважати на постійні вето Угорщини у питаннях щодо підтримки України. Зокрема, нову заяву Європейська Рада оприлюднила після її узгодження 26 країнами. Про це пише Politico. Традиційно правила ЄС вимагають від усіх 27 країн узгодити спільну заяву для її оприлюднення від імені Європейської Ради. Однак, цього разу було інакше. Текст, який узгодили 26 країн, додано до інших резолюцій та видано як офіційний висновок Європейської Ради. У Євросоюзі знайшли спосіб не зважати на постійні вето Угорщини у питаннях щодо підтримки України.
«Це нова норма. І вона корисна, коли йдеться про політичні наміри», ‒ цитує видання високопоставленого дипломата ЄС. Європейський посадовець додав, що «вето Угорщини враховується ‒ і швидко ігнорується». У ЄС наголосили, що Орбану «було надано багато можливостей і він відхилив протягнуті руки».
Між тим, очільник МЗС Угорщини Петер Сійярто вкотре висловив претензії до України щодо нібито утиску прав угорської меншини в Закарпатській області. За його словами, Київ не повернув угорцям відібрані з 2015 року права, і поки цього не станеться, Будапешт буде блокувати євроінтеграцію України.
Українська влада, зі свого боку, запевняє, що всі реформи відповідають стандартам ЄС і не порушують прав нацменшин. Віце-премʼєрка України Ольга Стефанішина заявила, що 12 травня ц.р. стане ключовою датою для визначення подальшої долі переговорів між Україною та Угорщиною щодо зняття «вето» на рух Києва до Європейського Союзу. За її словами, саме під час нового раунду перемовин стане зрозуміло, чи можливий реальний компроміс, чи Будапешт продовжить блокувати процес розширення ЄС.
Нагадаємо, що 29 квітня українська делегація відвідала Будапешт, аби переконати угорських партнерів зняти свої заперечення. Київ передав пропозиції, спрямовані на виконання вимог Будапешта у сфері захисту прав національних меншин, зокрема щодо освіти, імплементації нового законодавства та забезпечення культурних прав угорської громади. Ольга Стефанішина наголосила, що переговори 12 травня базуватимуться на 11 пунктах, які були погоджені сторонами. Україна готова зробити «все можливе і неможливе», аби зняти угорське «вето» та розблокувати переговори про вступ до ЄС.
Загалом, у Будапешті забувають, що коли Угорщина вступала до ЄС у 2004 році, то Німеччина та Франція теж могли заявити, що вступ нової країни може зашкодити національному сільському господарству чи економіці. А фонди ЄС тепер направлятимуть кошти не в сторону німецьких та французьких виробників, а будуть розпорошуватися на потребу нових членів, таких як Угорщина. Берлін та Париж могли б провести національні опитування, та додати на референдумах листи з аргументами, чому вступ Угорщини до ЄС шкодить французьким та німецьким робітникам та підприємцям.
Франція та Німеччина могли це зробити, але не зробили, тому що добре розуміли, що таке принципи європейської солідарності. Та і Москва перед ними не ставила такого завдання, як зараз перед Орбаном. Пора угорському прем’єру перестати ховатися за начебто національні інтереси, а вони є також у кожної й іншої країни-члена ЄС, і нарешті відмовитися відкрито лобіювати кремлівські інтереси в Євросоюзі. Усім європейцям набридло дивитися як Орбан витанцьовує угорський чардаш під російську балалайку.
Опублікований матеріал є авторським. Думки, що викладені в блогу автора, можуть не збігатися з позицією редакції ІА «Голос Криму».
Інші дописи автора
-
Зовнішня політика
Путіну зрештою доведеться вибирати між переговорами з Трампом, щоб припинити війну, або «знищенням» російської економіки
01.05.2025, 21:50 -
Національний захист і оборона
Путін не розглядає перемир'я на День Перемоги як серйозний крок, - ISW
30.04.2025, 07:45 -
Зовнішня політика
Підтримка України — це не про чиюсь вигоду, а про довгострокову стабільність Європи
25.04.2025, 14:01
Популярні дописи
-
Суспільство
457
-
Зовнішня політика
321
-
Національний захист і оборона
311
-
Інформаційна політика
283
-
Національний захист і оборона
223