Блог

13.05.2025, 08:23

Зустріч у Стамбулі 15 травня 2025 року відбудеться, скоріш за все

Президент України Володимир Зеленський приїде до Туреччини, де 15 травня можуть пройти переговори з Росією, навіть якщо російська влада відмовиться перед цим припинити вогонь. Раніше В.Зеленський заявив, що готовий особисто зустрітися з главою Кремля Володимиром Путіним у Стамбулі 15 травня, але також очікує, що Росія погодиться на «повне та тривале» припинення вогню, починаючи з понеділка, 12 травня. Президент України зазначив, що сподівається на те, що «Путін цього разу не шукатиме причин, чому він щось не може». 

«Ми готові говорити, щоби закінчити війну. Четвер, Туреччина», — заявив Зеленський. 

Раніше Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган заявив про відкриття «вікна можливостей». Зокрема, турецький лідер прийняв пропозицію провести відповідну мирну зустріч у Стамбулі 15 травня 2025 року.

Нагадаємо, що 10 травня, лідери Франції, Німеччини, Польщі, Великої Британії та України зустрілися в Києві. Учасники зустрічі прийшли до спільної позиції, що простір для дипломатичного завершення війни має створити безумовне і всеосяжне припинення вогню. Вони провели телефонну розмову з президентом США Дональдом Трампом і повідомили про готовність України до повного припинення вогню вже з понеділка, 12 травня. Прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер заявив, що будь-які зустрічні вимоги Росії до ініціативи щодо 30-денного припинення вогню будуть розцінені як відмова від перемир’я. У такому разі, за його словами, низка країн уже готові ввести додаткові санкції проти РФ. Між тим, того ж дня увечері Володимир Путін запропонував Україні відновити прямі переговори «без попередніх умов» 15 травня, у Стамбулі. При цьому у своєму виступі глава Кремля не згадав про ініціативу «коаліції рішучих» про 30-денне припинення вогню. 

12 травня міністр закордонних справ Великої Британії Девід Леммі прийняв європейських колег в Лондоні, щоб обговорити підтримку України та розширення регіональної оборонної співпраці. Зокрема, Леммі прийняв глав МЗС Франції, Італії, Німеччини, Іспанії та Польщі, а також головну дипломатку ЄС Каю Каллас. Після внутрішнього обміну думок, вони у телефонному режимі обговорили з колегами зі США й Туреччини організацію українсько-російських мирних переговорів у Стамбулі. Глава дипломатії ЄС звинуватила Москву в "іграх", які та веде щодо завершення війни проти України. Потрібно тиснути на Росію, щоб вона справді захотіла миру і сіла за стіл переговорів з Україною, наголосила Каллас. Міністр закордонних справ Великої Британії  перед зустріччю з міністрами закордонних справ найбільших держав ЄС у Лондоні заявив, що російський президент Володимир Путін повинен серйозно поставитися до участі в мирних переговорах. Він вважає, що "настав час Путіну серйозно поставитися до миру в Європі і припинення вогню". Новий міністр закордонних справ Німеччини Йоганн Вадефул заявив, що його країна очікує, що РФ погодиться на пропозицію щодо припинення вогню та мирних переговорів із Україною. За його словами, в разі, якщо переговори проваляться, то ФРН готова надати Україні нові пакети озброєння та посилити санкції проти Росії. Міністр закордонних справ Іспанії Хосе Мануель Альбарес заявив, що якщо потенційна зустріч у Стамбулі є лише способом РФ затягнути час, то вона не має жодного сенсу. Дипломат відзначив, що Україна та європейці хочуть миру, і тепер "відповідь за Росією і Владіміром Путіним". Він застеріг, що перемир'я не є самоціллю, і зазначив, що потенційна зустріч у Стамбулі повинна відбутися лише за умови, що вона стане "першим кроком на шляху до справедливого і тривалого миру", – вважає іспанський міністр. При цьому Голова МЗС Франції Жан-Ноель Барро попередив, що Росія може зіткнутися з «масштабними санкціями», якщо відмовиться брати участь у мирних переговорах.  

Естонські експерти вважають, що пропозиція Путіна щодо переговорів у Туреччині – це спроба показати, що він не піддається тиску Заходу та намагається нав'язати йому свої правила гри. Аналітики зазначають, що "якщо ґвалтівник продовжує ґвалтувати, бити та грабувати сусіда, і водночас він каже, що хоче поговорити... Це димова завіса, яка приховує бажання продовжувати війну". У щирі наміри російського диктатора не вірить і міністр закордонних справ Естонії Маргус Тсахкна. За його словами, Путін навмисно гальмує мирний процес. Достатньо одного розпорядження очільника Кремля, щоб перемир'я набуло чинності. І тоді можна було перейти до переговорів про справедливий і стійкий мир.

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський закликав країни Заходу продовжувати чинити тиск на Володимира Путіна, щоб змусити Кремль відмовитися від своїх цілей в Україні. «Якщо Путін знову відхилить припинення вогню, то логічним висновком буде те, що тиск слід чинити не на жертву агресії, а на винуватця агресії, доки він не відчує болю та не стане більш розсудливим», — зазначив голова МЗС Польщі. За повідомленням з Пекіну, Китай підтримує всі зусилля, направлені на політичне врегулювання «української кризи», зокрема й запропоноване Україною та її європейськими партнерами і Сполученими Штатами 30-денне припинення вогню. Про це на брифінгу заявив речник МЗС КНР Лінь Цзянь, коментуючи ініціативу України та країн-партнерів від 10 травня.

Заклик Зеленського до особистої зустрічі в Стамбулі створює для Путіна кілька стратегічних проблем. Відбувається тиск на репутацію, адже Путін рідко виїжджає за кордон спонтанно, особливо після видачі ордера на його арешт Міжнародним кримінальним судом у 2023 році. Відмова від зустрічі може бути сприйнята як слабкість або небажання йти на діалог, що підірве його позицію в очах міжнародної спільноти, зокрема адміністрації Трампа, яка підтримує ідею переговорів. Пропозиція особистої зустрічі в Стамбулі переводить переговори в публічну площину. Якщо Путін надішле делегацію замість себе, це може виглядати як ухилення від відповідальності. У той же час присутність Зеленського в Стамбулі підкреслить його готовність до діалогу. 

При цьому нагадаємо, що 9 травня у Львові відбулася зустріч міністрів закордонних справ Коаліції держав зі створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України (Core Group), до якої входять 40 країн світу. На зустрічі було ухвалене політичне рішення щодо роботи юридичних команд держав-учасниць Коаліції, наступним кроком яких стане  запуск юридичної процедури створення спеціального трибуналу, головним завданням якого буде проведення розслідування, кримінальне переслідування та судовий розгляд справ щодо осіб, які несуть основну відповідальність за злочин агресії проти України. 

Україна зафіксувала вже понад 167 тисяч злочинів агресії та воєнних злочинів Росії, 735 осіб отримали підозру за воєнні злочини, оголошено підозри 40 високопосадовцям РФ. Встановлення справедливості щодо злочинців є запорукою відновлення миру і запобігання майбутнім злочинам. Майбутній трибунал буде формалізований в рамках Ради Європи і розташовуватиметься у Гаазі.

168 views

Опублікований матеріал є авторським. Думки, що викладені в блогу автора, можуть не збігатися з позицією редакції ІА «Голос Криму».