Блог
Зустріч у Стамбулі 15 травня 2025 року відбудеться, скоріш за все
Президент України Володимир Зеленський приїде до Туреччини, де 15 травня можуть пройти переговори з Росією, навіть якщо російська влада відмовиться перед цим припинити вогонь. Раніше В.Зеленський заявив, що готовий особисто зустрітися з главою Кремля Володимиром Путіним у Стамбулі 15 травня, але також очікує, що Росія погодиться на «повне та тривале» припинення вогню, починаючи з понеділка, 12 травня. Президент України зазначив, що сподівається на те, що «Путін цього разу не шукатиме причин, чому він щось не може».
«Ми готові говорити, щоби закінчити війну. Четвер, Туреччина», — заявив Зеленський.
Раніше Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган заявив про відкриття «вікна можливостей». Зокрема, турецький лідер прийняв пропозицію провести відповідну мирну зустріч у Стамбулі 15 травня 2025 року.
Нагадаємо, що 10 травня, лідери Франції, Німеччини, Польщі, Великої Британії та України зустрілися в Києві. Учасники зустрічі прийшли до спільної позиції, що простір для дипломатичного завершення війни має створити безумовне і всеосяжне припинення вогню. Вони провели телефонну розмову з президентом США Дональдом Трампом і повідомили про готовність України до повного припинення вогню вже з понеділка, 12 травня. Прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер заявив, що будь-які зустрічні вимоги Росії до ініціативи щодо 30-денного припинення вогню будуть розцінені як відмова від перемир’я. У такому разі, за його словами, низка країн уже готові ввести додаткові санкції проти РФ. Між тим, того ж дня увечері Володимир Путін запропонував Україні відновити прямі переговори «без попередніх умов» 15 травня, у Стамбулі. При цьому у своєму виступі глава Кремля не згадав про ініціативу «коаліції рішучих» про 30-денне припинення вогню.
12 травня міністр закордонних справ Великої Британії Девід Леммі прийняв європейських колег в Лондоні, щоб обговорити підтримку України та розширення регіональної оборонної співпраці. Зокрема, Леммі прийняв глав МЗС Франції, Італії, Німеччини, Іспанії та Польщі, а також головну дипломатку ЄС Каю Каллас. Після внутрішнього обміну думок, вони у телефонному режимі обговорили з колегами зі США й Туреччини організацію українсько-російських мирних переговорів у Стамбулі. Глава дипломатії ЄС звинуватила Москву в "іграх", які та веде щодо завершення війни проти України. Потрібно тиснути на Росію, щоб вона справді захотіла миру і сіла за стіл переговорів з Україною, наголосила Каллас. Міністр закордонних справ Великої Британії перед зустріччю з міністрами закордонних справ найбільших держав ЄС у Лондоні заявив, що російський президент Володимир Путін повинен серйозно поставитися до участі в мирних переговорах. Він вважає, що "настав час Путіну серйозно поставитися до миру в Європі і припинення вогню". Новий міністр закордонних справ Німеччини Йоганн Вадефул заявив, що його країна очікує, що РФ погодиться на пропозицію щодо припинення вогню та мирних переговорів із Україною. За його словами, в разі, якщо переговори проваляться, то ФРН готова надати Україні нові пакети озброєння та посилити санкції проти Росії. Міністр закордонних справ Іспанії Хосе Мануель Альбарес заявив, що якщо потенційна зустріч у Стамбулі є лише способом РФ затягнути час, то вона не має жодного сенсу. Дипломат відзначив, що Україна та європейці хочуть миру, і тепер "відповідь за Росією і Владіміром Путіним". Він застеріг, що перемир'я не є самоціллю, і зазначив, що потенційна зустріч у Стамбулі повинна відбутися лише за умови, що вона стане "першим кроком на шляху до справедливого і тривалого миру", – вважає іспанський міністр. При цьому Голова МЗС Франції Жан-Ноель Барро попередив, що Росія може зіткнутися з «масштабними санкціями», якщо відмовиться брати участь у мирних переговорах.
Естонські експерти вважають, що пропозиція Путіна щодо переговорів у Туреччині – це спроба показати, що він не піддається тиску Заходу та намагається нав'язати йому свої правила гри. Аналітики зазначають, що "якщо ґвалтівник продовжує ґвалтувати, бити та грабувати сусіда, і водночас він каже, що хоче поговорити... Це димова завіса, яка приховує бажання продовжувати війну". У щирі наміри російського диктатора не вірить і міністр закордонних справ Естонії Маргус Тсахкна. За його словами, Путін навмисно гальмує мирний процес. Достатньо одного розпорядження очільника Кремля, щоб перемир'я набуло чинності. І тоді можна було перейти до переговорів про справедливий і стійкий мир.
Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський закликав країни Заходу продовжувати чинити тиск на Володимира Путіна, щоб змусити Кремль відмовитися від своїх цілей в Україні. «Якщо Путін знову відхилить припинення вогню, то логічним висновком буде те, що тиск слід чинити не на жертву агресії, а на винуватця агресії, доки він не відчує болю та не стане більш розсудливим», — зазначив голова МЗС Польщі. За повідомленням з Пекіну, Китай підтримує всі зусилля, направлені на політичне врегулювання «української кризи», зокрема й запропоноване Україною та її європейськими партнерами і Сполученими Штатами 30-денне припинення вогню. Про це на брифінгу заявив речник МЗС КНР Лінь Цзянь, коментуючи ініціативу України та країн-партнерів від 10 травня.
Заклик Зеленського до особистої зустрічі в Стамбулі створює для Путіна кілька стратегічних проблем. Відбувається тиск на репутацію, адже Путін рідко виїжджає за кордон спонтанно, особливо після видачі ордера на його арешт Міжнародним кримінальним судом у 2023 році. Відмова від зустрічі може бути сприйнята як слабкість або небажання йти на діалог, що підірве його позицію в очах міжнародної спільноти, зокрема адміністрації Трампа, яка підтримує ідею переговорів. Пропозиція особистої зустрічі в Стамбулі переводить переговори в публічну площину. Якщо Путін надішле делегацію замість себе, це може виглядати як ухилення від відповідальності. У той же час присутність Зеленського в Стамбулі підкреслить його готовність до діалогу.
Опублікований матеріал є авторським. Думки, що викладені в блогу автора, можуть не збігатися з позицією редакції ІА «Голос Криму».
Інші дописи автора
-
Інформаційна політика
Путінський рашизм, який є наступником сталінізму, та гітлерівський нацизм - дві сторони однієї і тієї ж людиноненависницької ідеології.
08.05.2025, 17:24 -
Зовнішня політика
Європейцям набридло дивитися як Орбан витанцьовує угорський чардаш під російську балалайку
05.05.2025, 10:02 -
Зовнішня політика
Путіну зрештою доведеться вибирати між переговорами з Трампом, щоб припинити війну, або «знищенням» російської економіки
01.05.2025, 21:50
Популярні дописи
-
Суспільство
505
-
Зовнішня політика
363
-
Зовнішня політика
240