Блог
Китай намагається посилити свій вплив у Європі через країни західних Балкан
16 липня 2025 р. речник Європейської Комісії закликав Сербію, як країну-кандидат на членство в ЄС, дотримуватися спільної зовнішньої політики, коментуючи намір Белграда провести спільні військові навчання з Китаєм.
«Сербія повинна утриматися від дій і заяв, що суперечать позиції ЄС у сфері зовнішньої політики», – сказав він. ЄК наголосила, що ЄС хоче розраховувати на Сербію як на надійного європейського партнера, що поділяє спільні принципи, цінності та спільну політику безпеки.
Однак протягом багатьох років Сербія і КНР постійно зміцнювали свої торговельно-економічні та політичні відносини. За підсумками 2024 року КНР обігнала ФРН і стала найбільшим зовнішньоторговельним партнером Сербії за обсягом імпорту. Також Сербія активно закуповує китайські озброєння, зокрема, дрони та зенітні системи. У рамках реалізації свого геостратегічного та макро економічного проєкту «Один пояс, один шлях» Китай прагне посісти міцні позиції в Європі. Втім, більшість європейських держав не в захваті від цієї китайської глобальної ініціативи, у зв’язку з чим, ряд країн Європи свідомо блокує китайські інвестиції у свої національні економіки. З огляду на цю ситуацію, Пекін обрав для себе окремі держави для посиленого співробітництва на двосторонньому рівні, намагаючись через них закріпитися в Європі. На сьогодні спостерігається високий рівень співпраці Китаю з Угорщиною та Сербією. Досі ця співпраця обмежувалася сферами економіки, торгівлі, розвитком інфраструктурних і промислових проєктів. У цьому контексті спільні військові навчання КНР і Республіки Сербія є якісно новим кроком у просуванні Пекіном своїх інтересів у Європі.
Загалом, Китай прагне створити своєрідний «автономний острів» у Європі, який буде менш залежним від відносин з ЄС і США, а також більш відкритим до співпраці з Пекіном. Водночас, ряд країн, зокрема Сербія, та Угорщина, уже повністю перетворилися на своєрідні «ворота» для китайських впливів у Європі. Китайські компанії стали найбільшими інвесторами в економіку Сербії та Угорщини, вклавши мільярди євро у промисловість та інфраструктуру, швидкісні магістралі, мости, заводи електромобілів тощо. Китай використовує «м’яку силу» – дипломатичні візити, культурні обміни та економічні преференції для зміцнення своїх зв’язків і з іншими лояльними урядами в Європі. В цілому, існує серйозний ризик того, що китайський вплив може підірвати єдність Євросоюзу, особливо, якщо окремі країни блокуватимуть анти китайські ініціативи на рівні ЄС.
Китай розширює свій вплив на Балканах, переважно через економічне співробітництво та інвестиції. Сербія є ключовим партнером Китаю в регіоні, отримавши значні інвестиції в інфраструктуру та енергетику, такі як залізниця Белград-Будапешт та теплова електростанція Костолац. Сербія займає центральне місце в китайській стратегії у регіоні Балкан завдяки тісним політичним та економічним зв'язкам. Китайська присутність тут викликає як інтерес, так і занепокоєння. З одного боку, китайські інвестиції можуть сприяти економічному розвитку регіону, з іншого боку, є побоювання щодо боргового навантаження та надмірного зростання політичного впливу Китаю. Китай не має військової присутності на Балканах, на відміну інших великих гравців, його вплив у регіоні переважно в економічній і політичній сферах. В Сербії Пекін протягом останніх двох десятиліть неухильно поглиблює свої не тільки економічні зв’язки, але і освітні. На даний час три сербські університети – Белградський, Нового Саду та міста Ніш – підписали угоду про співпрацю з Шанхайським університетом «Цзяо Тун», відкривши двері для поглиблення освітніх та культурних зв’язків. Сербія також планує відкрити два Інститути Конфуція в Белграді та Новому Саді. Белград закріпив відносини з Пекіном, співпрацюючи в галузях інфраструктури, туризму та технологічних проєктів, які принесли понад 10 мільярдів доларів прямих іноземних інвестицій з 2005 року.
Відсутність чіткого кроку з боку Європи щодо членства Сербії в ЄС протягом десяти років зблизила Белград із Пекіном та Москвою. Сербія дотримується політики підтримки балансу, підтримуючи та розширюючи економічні, політичні та соціальні відносини з Китаєм, одночасно продовжуючи переговори з ЄС. Китайські компанії працюють у країні в багатьох областях, таких як виробництво сталі, шин, енергетики та відновлюваних джерел енергії. Huawei, одна з найбільших компаній у Китаї, має серйозні розробки в Сербії. Відкриття Китаєм у Белграді найбільшого культурного центру також можна вважати як показник досягнутого рівня двостороннього співробітництва.
Сербія у 2022 р. отримала потужну протиповітряну систему китайського виробництва – чим сполошила Захід. Це зенітно-ракетні комплекси HQ-22 класу "земля – повітря". Європа побоюється, що таке озброєння з боку Китаю може спонукати балканську країну до нової війни. Китайську ракетну систему часто порівнюють з американським комплексом Patriot та російським С-400, хоча вона має меншу дальність враження. Сербія стала першим оператором китайських ракет у Європі. Озброєння Сербії Китаєм, розгойдування ситуації на західних Балканах вигідно Росії. Кремль може спробувати відкрити другий фронт та загострити конфлікт із Європою.
Китай та Сербію зближує і фактор НАТО. Під час військової операції Альянсу проти Югославії одна з бомб поцілила у будівлю посольства КНР у Белграді, внаслідок чого загинули три китайські журналісти. Незважаючи на офіційні вибачення США, китайська влада досі переконана, що це було зроблено навмисно, оскільки Китай і тоді однозначно підтримував югославську владу в конфлікті із Заходом.
Між Сербією та Китаєм діє Угода про вільну торгівлю, яка сприяє імпорту 8 930 сербських товарів до Китаю та 10 412 китайських товарів на сербський ринок. Але за останні 10 років борг Сербії перед Китаєм зріс у 13 разів, до майже 4 мільярдів євро у 2025 році. Китайські компанії приваблює кваліфікована та відносно дешева робоча сила, енергетичний, сільськогосподарський та промисловий потенціал, інвестиційні можливості в дорожню інфраструктуру, а також безвізовий режим для громадян Китаю. Сербія є єдиною європейською країною, яка має угоди про вільну торгівлю з ЄС, Росією, Туреччиною, ЦЕФТА, Китаєм, тому вона також є потенційним центром безмитного експорту більшості ключових промислових товарів для понад 2,5 мільярда людей. Китайські інвестори розглядають Сербію як платформу для подальшого експорту, а не просто як окремий ринок.
Різні підходи Китаю та Європейського Союзу до Сербії дають Белграду стратегічну можливість використовувати їхнє суперництво у своїх інтересах, взаємно врівноважуючи їх. Будучи найбільшою країною Західних Балкан, Сербія має давні та складні історичні відносини зі своїми сусідами та Європейським Союзом. Вона є критично важливим гравцем для великих держав у регіоні, іноді її називають «внутрішнім подвір’ям» Європи через її ключову геостратегічну роль. Значення Сербії у цьому геополітичному пазлі не можна недооцінювати. Воно пояснюється її статусом найбільшої країни Західних Балкан, проте її важливість виходить за межі географії.
Белград та Пекін не вважають за потрібне обмежувати себе у токсичних зовнішньополітичних зв'язках і не тільки не приєдналися до санкцій проти РФ, а й продовжують активно допомагати Москві. Після 2022 року більшість країн формату 17 плюс 1 під тиском ЄС та США згорнули співпрацю з Пекіном, але не Угорщина та Сербія, що в КНР дуже цінують. Окрім того, дружніми ще лишаються Білорусь та Республіка Сербська. Тобто всі друзі Москви, які і між собою друзі.
Опублікований матеріал є авторським. Думки, що викладені в блогу автора, можуть не збігатися з позицією редакції ІА «Голос Криму».
Інші дописи автора
-
Національний захист і оборона
Візит К. Келлога до Києва відбувається на тлі озвучення президентом США Д. Трампом довгоочікуваної обіцянки надати Україні нові партії сучасної зброї
15.07.2025, 14:35 -
Право
Наша пам’ять про трагічні події українсько-польського протистояння має сприяти примиренню, а не слугувати помсті та зведенню рахунків
12.07.2025, 08:43 -
Міжнародна допомога
Щоб замінити підтримку США, європейці мають на 100% збільшити допомогу до 0,2% свого ВВП
10.07.2025, 13:33
Популярні дописи
-
Національний захист і оборона
798
-
Національний захист і оборона
357