08.07.2025, 07:42

В окупованому Криму введено режим природної надзвичайної ситуації

«Голова республіки Крим» Сєрґєй Аксьонов своїм «указом» від 1 липня оголосив режим природної надзвичайної ситуації регіонального характеру, наслідками якої стала часткова або цілковита загибель сільськогосподарських культур.

У «документі» зонами НС вказано території колишніх Джанкойського, Красногвардійського, Красноперекопського, Первомайського, Нижньогірського, Роздольненського, Сімферопольського та Чорноморського районів ТОТ АР Крим (нині – території Білогірського, Джанкойського, Курманського, Перекопського та Сімферопольського районів).

В «указі» відзначається, що на ТОТ АР Крим з березня по червень цього року спостерігалися несприятливі погодні умови, що призвели до посухи на ґрунті. Відсутність дощів протягом 4-х місяців викликала загибель агрокультур.

Також Аксьонов звелів ліквідувати наслідки НС «міністерству сільського господарства республіки Крим», яке вже заявило, що на ТОТ АР Крим, за попередніми оцінками, постраждали 3190 гектарів садів, з яких 1300 значно пошкоджено, а також понад 28 тисяч гектарів зернових і польових культур перебувають у стадії занепаду.

Раніше, 10 червня, «голова Криму» своїм «указом» запроваджував режим НС регіонального характеру в низці регіонів ТОТ АР Крим (Білогірський і Курманський райони та місто Судак) через травневі заморозки. Перед тим, наприкінці травня, «міністр сільського господарства республіки Крим» Дєніс Кратюк повідомляв про запровадження режиму НС «муніципального» характеру на території Білогірського та Курманського районів ТОТ АР Крим через загибель частини врожаю черешні, персиків та слив після весняних заморозків.

Тим часом «заступниця директора науково-дослідного інституту сільського господарства республіки Крим з наукової роботи» Людміла Радчєнко в коментарях підконтрольним російським окупантам медіа повідомила, що такої посухи на ґрунті, як зараз, у Криму не було 50 років. При цьому вона згадала, що в нові часи на півострові НС через посуху оголошувалася принаймні двічі – до і після окупації, у 2013 та 2018 роках, однак тоді спостерігалася атмосферна посуха, й на ґрунті «не було такої критичної ситуації».

«Цього року ситуація ускладнена ще й пізніми заморозками. Рослини й так були послаблені через відсутність дощів, а тут ще й морози в квітні–травні. Ці заморозки вплинули не лише на плодові культури, а й на польові. Без заморозків ми вийшли б простіше з посухи», – пояснила Радчєнко, уточнивши, що торік на ТОТ АР Крим випало лише 50% опадів від норми, а взимку й навесні цього року їх було ще менше, 30% від норми.

При цьому, говорячи про врожай, Радчєнко відзначила, що ситуація є доволі сумною як за нульовою обробкою ґрунту з прямим посівом, так і за класичною технологією; найкраще волога збереглася у посівах за «чорним паром». 

«На жаль, ґрунтова посуха, яка почалася ще в квітні, триває. Продуктивних опадів не було й нема. І в нас триває загибель культур: якщо раніше ми списували тільки озимі, то тепер до них підключилися й ярові культури. Доля соняшника також під питанням», – повідомила вона, додавши, що через дві хвилі заморозків врожай черешні та сливи скоротився на 15%, а потенційні втрати врожаю на окремих ділянках виноградників на ТОТ АР Крим і Севастополя через негоду в квітні та травні оцінюються до 80%.

Врожайність озимої пшениці в окремих районах ТОТ АР Крим, де протягом зими й весни не було продуктивних опадів, скоротилася на 50–60%: якщо у сприятливі роки вона сягає 6–7 тонн з гектара, то цьогорічні показники оцінюються на рівні 2,7–3 тонни (показник 2024 року – близько 4 тонн, завдяки наявності доброго запасі продуктивної вологи з зими). 

Тим не менше, Радчєнко запевнила, що на ТОТ АР Крим, незважаючи на загибель врожаю, буде закрито річну потребу окупованого регіону в 900 тисячах тонн зерна.

Розгорнути більше...