10.07.2025, 16:56

ЄСПЛ ухвалив рішення у справі "Україна і Нідерланди проти рф": росія відповідальна за масові та систематичні порушення прав людини на окупованих територіях України – з 2014 року

9 липня 2025 року стало ще одним історичним днем для міжнародної правової справи за позовом України та Нідерландів проти російської федерації на користь позивача. Безсумнівно про це заявляють українські держслужбовці, громадські активісти, юристи, правозахисники та експерти.

Представники Міністерства юстиції України в залі ЄСПЛ. Фото: фейсбук-сторінка Уповноваженого у ЄСПЛ Маргарити Сокоренко, на передньому плані


Міністерство юстиції України повідомляє, що 9 липня 2025 року Європейський суд з прав людини оголосив рішення щодо прийнятності та суті у міждержавній справі «Україна та Нідерланди проти Росії» за заявами №№ 8019/16, 43800/14 та 28525/20 та 11055/22 у якому задовольнив майже всі скарги Уряду України, які були подані у заяві проти уряду росії.

"Ця справа є найбільшою з міждержавних справ, поданих проти росії у ЄСПЛ, адже стосується великого проміжку часу та безпрецедентно масштабних порушень прав людини — від початку російської агресії у 2014 році та в ході повномасштабного вторгнення рф у 2022 році", - зазначається на сайті Міністерства.

Нагадаємо, що у попередньому рішенні щодо прийнятності у частині щодо Донбасу ЄСПЛ вже встановив, що території на сході України, захоплені російськими окупаційними силами, перебували під юрисдикцією рф з 11.05.2014 та щонайменше до 26.01.2022 (дати проведення усних слухань у цій справі). ЄСПЛ відмітив присутність на сході України російських військових з квітня 2014 року та широкомасштабне розгортання російських військ на сході України найпізніше із серпня 2014 року.

Суд наголосив, що дії росії в Україні є безпрецедентними в історії Ради Європи. На його думку, характер і масштаб насильства, а також зловісні заяви керівництва держави-відповідача щодо державності України, її незалежності та самого права на існування становлять загрозу мирному співіснуванню в Європі та спрямовані на підрив самих основ демократії, на яких засновані Рада Європи та її держави-члени.

"Це було найдовше оголошення рішення!!! Кілька хвилин тому ЄСПЛ публічно оголосив без перебільшення безпрецедентне рішення у справі Україна та Нідерланди проти Росії» (№№ 8019/16, 43800/14, 28525/20 та 11055/22).
Справа стосується скарг Уряду України на існування «адміністративної практики» порушень росією прав людини на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей з 2014 року та в ході повномасштабного вторгнення рф.
Рішення проривне, більшість скарг України були задоволено", - повідомляє на своїй сторінці й фейсбук Уповноважений у справах ЄСПЛ Маргарита Сокоренко.

Зазначається, що ЄСПЛ дійшов висновку, що військові атаки, здійснені російськими силами по суверенній території України в період з 2014 по 2022 рік, були стратегічно сплановані з навмисною метою та беззаперечним результатом — встановлення влади й контролю над територіями, інфраструктурою та населенням України. Плануючи та здійснюючи ці військові атаки, росія несе відповідальність за дії та бездіяльність як своїх збройних сил, так і контрольованих нею збройних формувань та структур на сході України.

Повідомляється, що безпрецедентні порушення, описані в рішенні, не могли бути здійснені без прямого схвалення, заохочення та підтримки з боку вищих органів влади росії. ЄСПЛ чітко наголосив, що масштабні порушення прав людини здійснювалися у величезних масштабах без жодного покарання і як частина далекосяжної адміністративної системи.

Безпрецедентні масштаби та історичне рішення

За 10 років роботи над цією справою Міністерством юстиції було зібрано і подано до ЄСПЛ величезні масиви доказів – матеріали розслідувань національних правоохоронних органів, дослідження міжнародних та українських неурядових організацій, матеріали журналістів та їх розслідування, розвідувальна інформація та матеріали надані військовими, дані OSINT, фото та відео докази, а також власноруч зібрані свідчення постраждалих та осіб, які були свідками злочинів росії.

Результат, який Україна отримала сьогодні, без перебільшення можна вважати перемогою на міжнародній арені і ще одним великим кроком до притягнення росії до міжнародно-правової відповідальності. Наступна стадія розгляду цієї справи буде стосуватися питання справедливої сатисфакції, яку Україна вимагає від рф за вчинені нею систематичні порушення прав людини, гарантованих Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.

Загальна кількість статей за якими ЄСПЛ було встановлено порушення з боку росії є одним з найбільш успішних результатів для держав-заявників у категорії міждержавних справ в історії цього Суду і це як ніщо говорить про те, що правда та справедливість перемагає будь-яку пропаганду.

Допомогу команді Міністерства юстиції у юридичному супроводі на різних етапах надавали Ben Emmerson KC, Tim Otty KC, Lord Verdirame KC та інші юристи з Blackstone Chambers and 20 Essex in London, юристи Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan LLP разом з юридичною фірмою Asters.

Україна продовжує боротися з росією всіма можливими способами, зокрема і на міжнародній юридичній арені, адже визнання російських злочинів та порушень прав людини міжнародними незалежними судовими органами має велике значення у встановленні справедливості та досягненні сталого миру для нашої держави.

Пресреліз ЄСПЛ щодо цього рішення  доступний за посиланням: англійською та українською мовою.

Більш детальна інформація буде надана Міністерством юстиції згодом,  після детального вивчення більше 500 сторінок історичного рішення ЄСПЛ у цій справі, яке доступне за цим посиланням.

Раніше «Голос Криму» писав про те, що Європейський суд з прав людини у вівторок, 25 червня 2024 року, оголосив рішення по суті в першій міждержавній справі в «Україна проти Росії (щодо Криму)». Суд визнав, що уряд України довів існування систематичних порушень правнаших громадян з початку окупації РФ Криму в лютому 2014 року.
Розгорнути більше...