20.05.2025, 14:34

Громада українців Криму відсутня в державній політиці України: Кабмін вже четвертий рік не виконує власну постанову

Сьогодні, 20 травня, відбувся брифінг на тему: «Кримська єпархія ПЦУ актуалізує низку невиконаних державою рішень», в якому взяли участь митрополит Сімферопольський і Кримський ПЦУ Климент та Уповноважений Кримської єпархії ПЦУ, представник Крайової Ради Українців Криму (КРУК) Андрій Щекун.

Митрополит Сімферпольський і Кримський ПЦУ Климент та уповноважений Кримської єпархії, представник КРУК Андрій Щекун. Скріншот з відео

Під час заходу спікери розповіли про стан виконання державними органами влади України вимог, прохань, пропозицій української громада Криму і церкви, що були ініційовані починаючи з 2014 року, зокрема стан виконання прийнятих за ініціативи української громади Криму нормативно-правових актів.

Мова йде про виконання  постанови Верховної Ради України від 17 лютого 2022 року, яка зобов’язувала Уряд вирішити питання щодо передачі кафедрального собору ПЦУ в м. Сімферополі до державної власності та постанови  Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2022 року, де Міністерство культури та інформаційної політики мало б здійснити процедуру передачі кафедрального собору ПЦУ в м. Сімферополі «в безоплатне користування Кримській єпархії Православної Церкви України».

Уповноважений Кримської єпархії ПЦУ, представник КРУК Андрій Щекун у своєму виступі наголосив на тому, що постанова в частині передачі кафедрального собору у користування  Кримській єпархії ПЦУ досі не виконана. Органи виконавчої влади України не можуть вирішити це питання вже майже чотири роки.

«Постанова Кабінету Міністрів в частині передачі майна церковній громаді Кримської єпархії, для того щоб вона могла ефективно захищатися в правовому полі українського законодавства, європейських міжнародних судах, на сьогоднішній день не виконана», - зазначив Андрій Щекун.

Він також зауважив, що громада українців Криму перед Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (нині реорганізовано в Міністерство національної єдності – ред. ) піднімала питання щодо необхідності надання храму, приміщення для продовження життєдіяльності релігійної громади Криму в м. Києві.

«Так як громада (кримці- ред.) більш чисельна… саме в Києві і це було б правильно прийняте таке рішення органами влади. Нам пообіцяли, що це буде виконано, але на сьогоднішній день Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій вже як такого не має, то фактично наразі цим питанням, на жаль, ніхто (органи влади – ред.) не займається. Ми хочемо актуалізувати це питання і очікуємо від державних органів влади реальних кроків, реальних дій щодо забезпечення прав релігійної громади Криму ПЦУ і, зокрема, етнічних українців вимушених переселенців з тимчасово окупованого Криму», - заявив представник КРУКу.

Завершуючи виступ Андрій Щекун наголосив, що озвучені на заході проблемні питання української громади Криму, які абсолютно ніяк не вирішуються, будуть актуалізовані вкотре перед Представництвом Президента України в АР Крим та донесені до Офісу Президента України.

У свою чергу митрополит Сімферопольський і Кримський ПЦУ Климент звернувся з питаннями до української влади, які озвучуються і не вирішуються вже більше 10 років:

«Коли в Україні українською владою почне виконуватися Конституція держави Україна, яка гарантує рівні права і свободи всім громадянам України незалежно від їх національної приналежності та віросповідання?  Чому після того як українська громада Криму вимушено покинула територію окупованого Криму ми мусимо доказувати на всіх рівнях право на своє існування на материковій Україні? Чому ПЦУ (Кримська єпархія – ред.), яка не була перереєстрована за російським законодавством (відмовилася від перереєстрації – ред.) в окупованому Криму, яка до 2023 року зберігала (в окупації – ред.) свою культурну, національну українську ідентичність, виборюючи право на молитву в окупації, чому ця громада, священники ПЦУ (священники, які були вимушені виїхати з окупації – ред.) повинні виборювати право молитися на материковій Україні?»

Владика Климент наголосив, що на сьогоднішній день українська громада Криму знаходиться поза межами розгляду питань, які вона ставить владі.

Він також заявив, що Представництво Президента України в АР Крим в тому вигляді, в якому воно існує не має права більше функціонувати. 

«Коли ти звертаєшся в Представництво Президента, тобі весь час говорять: «Ми листи написали, але ми нічого не вирішуємо», - сказав митрополит.

Крім того, він зазначив, якщо ми не можемо сьогодні відродити на материковій території виконавчі та законодавчі органи влади, які будуть мати законні підстави вирішувати проблеми кримці, зокрема української громади, то необхідно створити кримську військову адміністрацію, яка зокрема буде наділена виконавчими функціями для вирішення нагальних питань.

Завершуючи брифінг Уповноважений Кримської єпархії ПЦУ, представник Крайової Ради Українців Криму (КРУК) Андрій Щекун наголосив:

«Ситуація щодо стану Кримської єпархії ПЦУ критична. Ми вичерпали всі свої можливості – звернення і толерантного дипломатичного шляху… »

Він також заявив, що у разі, якщо представники державних органів влади, до яких весь час апелюють і звертаються з конкретними пропозиція/рішеннями представники української громади Криму, будуть і надалі ігнорувати вирішення їх проблем, то вони залишають за собою право звертатися до міжнародних інституцій із зафіксованими фактами не виконання державою зобов’язань. Зокрема щодо вимушених переселенців з Криму, етнічної української громади Криму, релігійної громади ПЦУ, тисяч кримців-військовослужбовців, які стоять на захисті України.

Учасники брифінгу були одностайні у тому, що держава як не мала бачення щодо українців Криму, так і не має його досі. Адже жодне проблемне питання, яке озвучувалося української громадою не вирішено.

«На сьогоднішній день ми бачимо, прослідковується та ж сама політика держави по відношенню до українців (українців Криму – ред.), яка вона була до окупації Криму. Не має бачення, не має розуміння…, не має комунікаційної складової… », - констатував Андрій Щекун.
EndFragment

Брифінг можна переглянути: ТУТ

Розгорнути більше...