- 24.09.2025, 11:08
-
24.09.2025, 10:22
Фото
Кримські рибалки можуть залишитися без роботи через наміри окупантів оновити промисловий флот
-
23.09.2025, 18:03
В окупованому Севастополі «перепідготовку» пройдуть ще кілька десятків фахівців Запорізької АЕС
- 23.09.2025, 14:33
- 23.09.2025, 12:07
-
23.09.2025, 10:37
МЗС зробили коментар щодо незаконного візиту послів Африки до окупованого Криму
-
23.09.2025, 08:23
Окупанти скерують кілька десятків мільйонів рублів на центри підтримки експорту в окупованому Криму
-
22.09.2025, 21:22
Окупанти назвали Саки «найпривабливішим містом для інвестицій» і звітують про його розбудову
-
22.09.2025, 15:38
Очільницю російського військового санаторію в окупованому Криму засудили за шахрайство
-
22.09.2025, 13:30
Окупаційні фінансові структури заявляють про зниження інфляції на ТОТ АР Крим
- 22.09.2025, 09:47
-
22.09.2025, 09:11
Фото
“Примари” ГУР у Криму спалили два ворожі літаки-амфібії Бе-12 “Чайка”
-
21.09.2025, 20:12
Фото
ГУР в окупованому Криму знищили три гелікоптери ворога, і РЛС "Нєбо"
-
21.09.2025, 17:27
Фото
«Влада» Севастополя похвалилася візитом свого посіпаки до Китаю
-
21.09.2025, 15:11
В окупованому Севастополі заявили про фантастичні показники бюджету
- 21.09.2025, 12:27
-
21.09.2025, 09:40
Фото
Окупований Крим вчергове відвідали посли кількох африканських країн в рф
-
21.09.2025, 09:09
Прокуратура автономії подала позов до суду на керівника "військово-патріотичного клубу «Варяг»"
-
20.09.2025, 19:34
Президент Зеленський запровадив санкції проти чиновників окупаційної влади Криму
- 20.09.2025, 14:55
24.09.2025, 10:22
Кримські рибалки можуть залишитися без роботи через наміри окупантів оновити промисловий флот
Обмеження терміну експлуатації рибальського флоту в РФ та на окупованих нею територіях України може залишити без роботи всіх рибалок на ТОТ АР Крим і м. Севастополя. З такою заявою виступила Всеросійська асоціація рибогосподарських підприємств, підприємців та експортерів (ВАРПЕ), зазначаючи, що підприємства окупованого Криму, які працюють у Чорному та Азовському морях, «з об'єктивних причин» не зможуть оновити судна за жодною програмою держави-окупанта.
Занепокоєння організації викликало обговорення в уряді РФ пропозиції Об'єднаної суднобудівної корпорації (ОСК) щодо поетапного впровадження заборони на використання суден, вік яких перевищує 40 років, з метою цілковитого подальшого оновлення промислового флоту до початку 2030 року, після чого старим суднам заборонятиметься вхід до портів, контрольованих РФ. За даними ВАРПЕ, у разі ухвалення цієї ініціативи багато суден не зможуть вийти у море вже за 5 років. Відповідно до стратегії розвитку суднобудівної промисловості, чисельність промислових суден в РФ та на окупованих нею територіях України становить приблизно 830 одиниць: станом на 2025 рік вік 65% з них перевищує 30 років, і 13% – 40 років. Відтак промисловцям до 2030 року доведеться придбати понад 530 нових суден.
Активно на цю тему останнім часом у ЗМІ, підконтрольних російським окупантам, висловлюється т. зв. «голова асоціації рибопромисловців республіки Крим та міста Севастополя» Валєрій Сівочуб. За його даними, ціни на рибу в Криму є «найнижчими в РФ», а вартість суден при цьому визначається як зависока. Крім цього, він зазначив, що практично всі промислові судна в окупованому Криму старші ніж 40 років, тож впровадження заборони на їхнє використання в першу чергу залишить місцевих рибалок без роботи. В першу чергу йдеться про середні рибальські морозильні траулери та приймально-транспортні рефрижератори.
Серед іншого, Сівочуб додав, що він приблизно з 2017 року брав участь у багатьох обговореннях програм оновлення промислового флоту, після чого визначив усі наявні варіанти як «неймовірно дорогі» та такі, що «цілковито виключають можливість окупити проекти». Так, наприклад, за однією з програм держава-окупант була готова оплатити 40% вартості судна, проте навіть на таких умовах підприємства не могли дозволити собі придбати його, оскільки процес його окупності розтягнувся б не на одне десятиліття. Якщо траулер, який був у використанні, можна було придбати за мільйон доларів, судно за російською програмою, обов'язково виготовлене на території РФ, обійшлося б у 17 млн євро. При цьому побудова судна в Туреччині обійшлася б удвічі дешевше, ніж в РФ, а в Китаї – втричі.
Додатково Валєрій Сівочуб зазначив, що рибальські підприємства окупованого Криму наразі виживають лише за рахунок російських державних субсидій, необхідних в умовах обмеження на вихід у море на тлі війни РФ проти України.
Крім цього, «голова асоціації рибопромисловців Криму» повідомив, що рибний промисел на окупованому півострові відзначається низькою рентабельністю. В основному видобуваються два види риби, на які припадають близько 90% усього вилову, – чорноморська кілька та хамса: середня ціна першої становить 45 рублів (22,3 грн) за кілограм, другої — близько 60 (29,7 грн). Разом з тим Сівочуб зазначив, що кримські рибалки втратили ринок збуту після російської окупації регіону у 2014 році, оскільки така риба, яка є «візитівкою» ТОТ АР Крим і Севастополя, на території держави-окупанта не має особливого попиту. Торік скоротився вилов хамси, що призвело до зростання її вартості. Відтак у кримському «міністерстві сільського господарства» розглядається варіанти виготовлення з неї корму для риб. Разом з тим на ТОТ АР Крим «успішно» займаються вирощуванням товарної форелі: за 2024 рік об'єм її виробництва зріс майже втричі – з 168 до 421 тонни.
За даними ВАРПЕ, в Азово-Чорноморському басейні протягом 2024 року підприємства, підконтрольні російським окупантам, видобули 35,5 тис. тонн риби. Загалом у масштабі загального вилову по РФ та на окупованих нею територіях України видобуток у цьому регіоні становить менше 1%. Разом з тим у цьому промислі зайняті кілька тисяч рибалок.
Тим часом: Федеральна агенція рибальства («Росрибальство») назвала недоцільним обмеження експлуатації суден рибопромислового флоту, а також науково-дослідних, навчальних та аварійно-рятувальних суден, які перебувають у технічно придатному стані та відповідають правилам російського морського реєстру судноплавства. У відомстві відзначили, що припинення експлуатації рибопромислового флоту за віковими критеріями суден може призвести до різкого скорочення об'ємів вилову водних біоресурсів, передусім в Азово-Чорноморському та Волзько-Каспійському рибогосподарських басейнах. У якості альтернативи до обмежувальних заходів у «Росрибальстві» назвали стимулювання розвитку російського судноплавства, державну підтримку оновлення рибопромислового флоту та залучення інвестицій у галузь.
У відомстві нагадали про реалізацію програми модернізації рибогосподарського комплексу. Зокрема, ще у 2016 році було запущено механізм інвестиційних квот у рамках першої комплексної програми оновлення цивільного флоту: відтак було побудовано 47 сучасних промислових суден, і наразі реалізуються ще 50 інвестиційних проектів з будівництва 35 рибопромислових суден та 15 суден-краболовів.
За другим етапом заплановано будівництво 26 краболовів та 8 рибопромислових суден, 4 з яких є транспортні рефрижератори.