23.07.2025, 12:48

У Бахчисараї на історичному цвинтарі з'явився «хранитель»–вандал

Мешканці окупованого Бахчисарая скаржаться на невідомого чоловіка, що оголосив себе «хранителем» місцевого старовинного цвинтаря і регулярно перекриває доступ до нього, наводячи на його території «лад» на власний розсуд. 

У підконтрольних окупантам ЗМІ некрополь називається «братським кладовищем російської слобідки» та позиціонується як «святиня російської військової слави», оскільки на його території поховані від 2 до 4 тисяч учасників Кримської війни 1853–1856 рр., що померли від ран у бахчисарайських шпиталях. На спомин про них на цвинтарі у ХІХ столітті на місці братської могили було встановлено каплицю в ім'я архангела Михаїла, яка є історично-архітектурною пам'яткою. 

На кладовищі знаходяться надгробки у вигляді козацьких хрестів. Фото з відкритих джерел

При цьому на кладовищі відзначаються українські поховання, з надгробками у вигляді козацьких хрестів, та мусульманські могили, з відповідними пам'ятниками, а також знаки з грецькими та вірменськими написами. Зокрема, неподалік, у балці Ермені-Дере, в якій у стародавні часи мешкала вірменська громада Бахчисарая, розташовуються руїни храму в ім'я Григорія Просвітителя та монастиря, зруйнованого, ймовірно, під час землетрусу в березні 1751 року, а також надгробки вірменського цвинтаря. 

На цвинтарі знаходяться мусульманські могили, а також знаки з грецькими та вірменськими написами. Фото з відкритих джерел

Наразі невідомий чоловік, що називає себе Іваном, оголосив себе «хранителем» некрополя і «агресивно відганяє всіх, хто намагається наблизитися до могил», а також завалює стежки до цвинтаря хмизом. Крім цього, зазначається, що з надгробків він побудував фонтан, а також переніс пам'ятні знаки з грецьких поховань на територію вірменського кладовища, заявляючи про «облаштування вівтаря». Спілкуватися з місцевими ЗМІ він відмовляється.

Як вдалося з'ясувати, в деяких блогах мандрівників згадується мешканець Бахчисарая на ім'я Іван Васильович, який позиціонує себе як «громадський охоронець» військового цвинтаря і, зокрема, має ключі від його брами та каплиці. 

Попри те, що розкопки на бахчисарайському старовинному цвинтарі не проводяться, його територія має наукову цінність. При цьому некрополь досі не каталогізований, і фахівці всерйоз побоюються щодо збереження надгробків.


Розгорнути більше...