22.09.2025, 09:47

В окупованому Криму за «підготовку теракту» ув'язнили громадянина Молдови, незаконно вивезеного з Херсонщини

17 вересня прес-служба окупаційного «управління ФСБ по республіці Крим і місту Севастополю» повідомила про визнання 33-річного громадянина Молдови Євгенія Курдоглу винним у підготовці теракту в Керчі, а також у незаконному придбанні та зберіганні вибухових пристроїв.

У «відомстві» заявили, що чоловік буцімто в червні 2024 року вийшов на зв'язок із представником Головного управління розвідки Міністерства оборони України, після чого став отримувати від нього завдання і буцімто збирав та передавав дані про місця дислокації російської військової техніки та позицій ППО, а також фото- і відеозйомку об'єктів транспортної та енергетичної інфраструктури та результати ракетних ударів Сил оборони України по ворожих об'єктах в окупованому Криму.

Також у кримському «управлінні ФСБ» заявили, що Курдоглу надав співробітникам окупаційної поліції, які затримали його 11 липня 2024 року, координати схрону з саморобним фугасної вибуховим пристроєм сповільненої дії, який містив 400 грамів пластичної вибухівки Semtex10, електродетонатор і таймер: ним буцімто планувалося підірвати водонасосну станцію в передмісті окупованої Керчі (Останінське сільське поселення), яка наповнює Станційне водосховище і забезпечує водою понад 170 тисяч мешканців ТОТ АР Крим.

Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив Євгенія Курдоглу, якого раніше було внесено до російського переліку терористів та екстремістів, до 14 років позбавлення волі, з яких перші три роки він має провести у в'язниці, решту – у виправній колонії суворого режиму. Також чоловіка було оштрафовано на 400 тисяч рублів (198 тис. гривень). Вирок не набув законної чинності.

Публічно про затримання Євгенія Курдоглу у ФСБ РФ повідомили лише в квітні 2025 року. Нещодавно це ж відомство заявило про його молдовське громадянство, як про розкриту таємницю, – при тому, що ця інформація вже оприлюднювалася раніше. Тоді ж «Голос Криму» висвітлював історію бранця окупаційного режиму, який відбував покарання за крадіжку у виправній колонії №10 у Херсонській області (село Дар'ївка Білозерського району), а у 2022 році, після відступу російських окупантів з лівобережної частини Херсонщини, разом з іншими в'язнями був протизаконно вивезений до окупованої Керчі, де перебував ще деякий час на незрозумілих підставах за ґратами (найвірогідніше, у виправній колонії №2).

В лютому 2024 року Євгеній Курдоглу вийшов на волю і влаштувався на роботу в Керчі. На відеозйомці, зробленій окупаційними силовиками після його затримання, він розповів, що нібито в квітні того ж року зустрівся з «іспанцем, з яким познайомився в колонії»: той пізніше виїхав на материкову територію України, а згодом зв'язався з Курдоглу з пропозицією заробітку і дав йому телефонний номер співробітника українських спецслужб на ім'я Олександр. Від цього «куратора» чоловік буцімто отримував завдання на фотозйомку військових баз та переміщення військової техніки на ТОТ АР Крим. Для виконання наступного завдання він нібито отримав координати схрону з саморобним вибуховим пристроєм, який начебто треба було закласти на насосній станції, а згодом протягом шести годин залишити Керч. Після цього Курдоглу нібито отримав наступне завдання – зафіксувати російську військову техніку на залізничному вокзалі Сімферополя, де його затримали окупаційні силовики на виході з автобуса.

Про затримання Євгенія Курдоглу в кримському «управлінні ФСБ» повідомили ще в серпні 2024 року, однак тоді не розкривалося його ім'я, а обличчя на відеофіксації допиту приховувалося. З часом силові структури держави-агресора переконували цільову аудиторію в «розкритті української диверсійної мережі, що вербує агентів у Молдові для терактів на території РФ», і стверджували, що спецслужби України «систематично використовують територію Молдови як зону для вербування агентів». Завдяки медійній розкрутці цих історій російські пропагандисти стверджували про необхідність захоплення Одеси з подальшим виходом на Придністров'я (невизнана т. зв. «Придністровська Молдовська республіка») буцімто заради «захисту 200 тисяч громадян РФ та убезпечення Росії».
Розгорнути більше...